Belize – tajemný svět mayské civilizace, země neuvěřitelné diverzifikace organismů, země druhého největšího bariérového útesu světa. Ve stínu památek mayských říší se rozkládají malebné pralesní vesničky, kde stále přežívají tajemné rituály mayských kněží. Rajské atoly podél korálové bariéry nabízí domov nejpestřejšímu mořskému životu na světě.
Zde, zejména v legendární Great Blue Hole, je světová potápěčská mekka – zatopený závrt, který vznikl v dobách ledových. 300m průměr, 124m hloubka. Great Blue Hole a okolních 4 100 hektarů bylo v roce 1996 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. O Belize se právem tvrdí, že je nejlépe střeženým tajemstvím matky přírody.
Tato poměrně malá země skýtá neskutečné možnosti poznání. Její poloha mezi Karibským mořem, na severu poloostrovem Yucatán, který tvoří severovýchodní část Mexika a na západě a jihu je ideálním cílem pro ty, kteří si chtějí prohlédnout zemi s neporušeným životním prostředím a krásnými korálovými útesy vhodnými k potápění a mayskými památkami.
Až 70% Belize tvoří stále nedotčená vegetace a 40% území je chráněná. Díky tomu získává tento malý stát status jednoho z posledních rájů na zemi a matkou přírody. A mořský život podél bariérového útesu nemá na světě obdoby. Kapustňáci, žraloci velrybí, hejna delfínů, rejnoci… to vše je zde k vidění.
Právě na území dnešního Belize se rozkládala Mayská civilizace. Předklasická éra Mayů se datuje do období 2000 před našim letopočtem do roku 250 našeho letopočtu. Tehdy se začala formovat velká městská království (El Mirador, Tikal, Copan, Calacmul, Teotihuacan a Caracol).
Dnes je Belize stále řídce osídlená oblast a žije zde jen okolo 300 tisíc lidí. Největším městem je Belize City, kde žije cca 60 tisíc lidí, hlavním městem je Belmopan s 20 tisíci obyvateli. Tři čtvrtiny obyvatelstva tvoří Mestizové (potomci Mayů a Španělů), Creolové (potomci afrických otroků), Mayové (11 %) a lidé etnika Garifuna (potomci afrických otroků). Většina obyvatel se hlásí k římským katolíkům a úředním jazykem je angličtina.
- Teplota vzduchu
- Teploty vody
Život na lodi
Dovolenou na plachetnici lze s trochou nadsázky přirovnat k cestování obytným automobilem. Moderní lodě nabízejí v rámci možností překvapivě hodně prostoru a relativní komfort. Lodě jsou vybaveny většinou dvoulůžkovými kajutami, WC a sprchou, prostorným „salonem“ pro společné posezení, kuchyňským koutem s ledničkou a plynovým vařičem. Každá loď má navigační a bezpečnostní vybavení, včetně nafukovacího člunu a GPS navigace. Lodě se půjčují v týdenních turnusech (sobota-sobota), nalodění je v sobotu večer, zpět v maríně je třeba být následující pátek večer.
Sezóna a počasí
Belize celoročně ovlivňují větry nazývané pasáty. Průměrná celoroční teplota je okolo 25 °C., teplota mořské vody u pobřeží neklesá pod 24 °C. Nejvydatněji prší v říjnu, listopadu a květnu. Ideální doba pro návštěvu Belize je od listopadu do dubna.
KAPITÁNSKÝ PRŮKAZ
Máme profesionální a prověřené instruktory námořního jachtingu.
Vyplujte s námi a naučte se opravdovému umění jachtingu!
SEYCHELY
Vyrážíme několikrát ročně a plujeme na elegantním katamaránu.
V případě zájmu nabídneme individuální termín
SAIL&CLIMB
Právě Vám je tato zážitková plavba určena!
A to na jednom z nejhezčích a nejzajímavějších ostrovů Středozemního moře, na Sardinii.