Chorvatsko
Přes 1500 km mořského pobřeží a 1200 ostrovů, ostrůvků a útesů pasuje Chorvatsko právem na ráj pro jachtaře a navigátory.
Teplé klima a dobře rozvinutá infrastruktura jachtingu s více než 50 oficiálními přístavy pomohla zviditelnit Chorvatsko jako špičkovou evropskou destinaci pro dovolenou na lodi. Vaše dovolená na jachtě může začít téměř z každého přístavu, záleží na preferenci navštívené oblasti.
Pobřeží střední a jižní Dalmácie spolu s Národním parkem Kornati, jsou úžasným přírodním klenotem a rájem pro milovníky jachtingu a skvělého koupání.
Lze zde kotvit v zátokách na opuštěných ostrovech, procházet se malebnými vesničkami, šnorchlovat s dětmi mezi hvězdicemi nebo jen tak posedět v některé z mnoha námořnických restaurací se typickou vynikající kuchyní plnou čerstvých ryb.
Máme bohaté zkušenosti z této oblasti a díky tomu Vám připravíme týdenní nebo delší dovolenou na jachtě přesně podle vašich představ. Zajistíme tu správnou loď se zkušeným českým kapitánem, naplánujeme trasu plavby a doprovodný program, zarezervujeme letenky a poskytneme Vám kompletní full servis.
Tím to však zdaleka nekončí!
Starobylý Šibenik je ideálním výchozím bodem pro mnoho jachtařů. Šibenik totiž leží zhruba v prostředku Chorvatského pobřeží a můžete odtud vyrazit na sever i na jih. Samotné okolí Šibeniku nabízí bezpečnou lokalitu pro plavby s dětmi – sice nenaplujete hodně mil, ale zato tu najdete množství roztroušených ostrůvků, bezpečné zátoky a nádherná kotviště.
Během týdenní plavby můžete navštívit malé ostrovy Zlarin, Prvič, Tijat, Zmajan, Kaprije, Kakan nebo Žirje. Každý den budete objevovat nové a nové ostrovy a budete si připadat jako robinsoni. Pokud nechcete absolvovat delší přejezdy ve vlnách, právě tady najdete asi nejbezpečnější jachting v Chorvatsku.
Kdo má rád toulky starobylými městečky, může navštívit Šibenik, Primošten nebo rybářskou osadu Zlarin. Velmi hezký je i Tribunj, se svým kostelíkem na vrcholu kopce připomínající francouzský Mont-San-Michel v miniaturní podobě. Pokud vás omrzí houpání na moři, vydejte se proti proudu řeky Krka do Škradinu a potom místní lodí dále do národního parku Krka.
Mnoho turistů navštíví tento národní park během jednodenního výletu, pouze jachtaři tu ale mohou strávit romantické večery a užívat si klidu v některé z překrásných zátok. Celkem 149 vápencových ostrovů tvoří labyrint zátok, kanálů a průlivů. Souostroví od pevniny dělí asi 20 km moře a kromě několika samot a malých vesniček je zcela neobydlené.
Plavbu na Kornati můžete kombinovat s návštěvou rezervace Telaščica s jezerem Mir, jedním z mála evropských slaných jezer. Doslova pár stovek metrů od jezera najdeme útesy Grpaščak, jedny z nejvyšších útesů na Jadranu – bílé skály tu padají do hloubky 160 metrů a z jejich hrany prý bývají vidět delfíni nebo orli.
Na Kornati se můžete vydat z některého z mnoha přístavů mezi Zadarem a Šibenikem a cestou navštívit další ostrovy – například Murter, Iž, Pašman nebo Žut.
Tato oblast patří mezi jachtaři k nejoblíbenějším v Chorvatsku. Můžete navštívit ostrovy Šolta, Hvar, Brač, Vis, Biševo nebo Paklené ostrovy. Vzdálenosti mezi ostrovy jsou tady o něco větší než v severní Dalmácii a zejména Vis leží už dále od pevniny a plavba na něj vyžaduje větší zkušenosti. Odměnou vám ale bude minimum turistů a typická ostrovní atmosféra.
Během týdenní plavby určitě navštivte zátoku Komiža s hezkým městečkem a vinohrady. Tady si můžete půjčit moped a projet Vis křížem krážem. Stejný průzkum můžete podniknout i na Hvaru, který je proslulý svými vinicemi a levandulovými políčky. Proslulá Modrá jeskyně na Biševo se stala velkou turistickou atrakcí – světlo do jeskyně proniká skalním otvorem pod vodou a lomem paprsků vzniká nádherná hra barev od stříbřitě modrošedé po zelenomodrou. Chcete-li zažít pocit Karibiku, určitě zajeďte na ostrov Veli Drvenik s překrásným kotvištěm!
Milovníci historie si tady také přijdou na své – za návštěvu určitě stojí starobylý Hvar, Stari Grad, Trogir nebo koneckonců i Split. Split je také většinou výchozím bodem pro plavby po střední Dalmácii, výhodou je i přímé letecké spojení s Prahou. Komu nevadí delší přeplavby, může doplout až do Dubrovníku a užít si atmosféru v jednom z nejkrásnějších měst na Jadranu.
Mnohem lepší variantou, jak si užít Dubrovník a jeho okolí, je nespěchat a soustředit se na oblast jižní Dalmácie s ostrovy Korčula, Mljet a Laštovo. Zatímco Dubrovník vás uchvátí svou historií a architekturou, okolní lesnaté ostrovy s vinicemi a olivovníky na vás vdechnou svou středomořskou atmosféru.
Zejména ostrov Mljet je unikátní svou zachovalou přírodou, najdeme tu také národní park se dvěma slanými jezery, kde se můžete vykoupat. Na tomto ostrově také najdete několik nádherných pláží, které jsou přístupné jenom lodí, takže je budete mít sami pro sebe.
Zkušenější jachtaři se určitě vydají na zelený ostrov Lastovo s přísnou přírodní rezervací nebo oblíbený ostrov Korčula. Zatímco na Lastovo najdete klid a minimum jiných návštěvníků, Korčula je živější a nabízí členité pobřeží s mnoha zátokami, vynikající kuchyni i skvělá místní vína.
Dubrovník leží nedaleko Černé Hory, a tak můžete plavbu v této oblasti spojit s návštěvou proslulé zátoky Boka Kotorská, která se zařezává hluboko do vnitrozemí.
- V pátek večer odjezd do Chorvatska (případně let do Splitu).
- Následující den (sobota) příjezd do mariny na ostrov Murter.
- Uvítání s kapitánem, v 17.00 nalodění (případně experesní nalodění a vyplutí již dopoledne).
- Plavba na ostrov Vrgada s několika mělkými a bezpečnými zátokami
Úvodní večeře ve znamenité restauraci na ostrově.
- Plavba do rezervace Telaščica s jezerem Mir, jedním z mála evropských slaných jezer. Možná procházky k útesům Grpaščak, jedny z nejvyšších útesů na Jadranu.
- Noc v jedné z malebných zátok v NP.
- Celodenní program v NP Kornati: plavba za nejkrásnějšími ostrovy NP Kornati spojená s koupáním a potápěním. „Ostrov pirátů“ Mana s dochovanými filmařskými kulisami, nádherný ostrov Katina se skvělou restaurací, ostrov Smokvica s nejhezčím výhledem na Kornati, atd…
- Možná večeře v některé z jachtařských restaurací
- Plavba na ostrov Kaprije s několika bezpečnými zátokami s nádhernými kotvišti
- V této oblasti se často vyskytují delfíni, možnost jejich pozorování
- Koupání na malých ostrůvcích a mělkých zátokách
- Rybářská osada na ostrově Zlarin, kde je možné bezpečně kotvit na městském mole
- Procházka městečkem s mnoha obchůdky a restauracemi
- Podle chuti návštěva některého z menších ostrovů v okolí, kde najdeme mnoho bezpečných zátok vhodných ke koupání
- Návštěva zajímavé pevnosti nedaleko Šibeniku, případně prohlídka tohoto starobylého města s úzkými uličkami z mramoru.
- Plavba podél pobřeží a kolem ostrůvků k rybářské osadě Tribunj
- Dle chuti koupání na jižním pobřeží ostrova Murter
- Příjezd do maríny večer, prohlídka městečka Murter
- Ráno vylodění, v cca 10h odjezd do ČR.
- Teplota vzduchu
- Teplota vody
Sezóna a počasí
Pro plavbu v Chorvatsku je ideální období od poloviny května do konce září. Na jaře je delší den a většinou fouká vítr, což přeje sportovnějším plavbám; moře je ale o něco chladnější. Červenec a srpen je nejvyšší sezona – teplé moře, stabilní počasí, ale většinou málo fouká vítr. Od konce srpna začíná opět foukat a klesají ceny lodí. Moře je stále teplé, ale dny se rychle zkracují.
Život na lodi
Dovolenou na plachetnici lze s trochou nadsázky přirovnat k cestování obytným automobilem. Moderní lodě nabízejí v rámci možností překvapivě hodně prostoru a relativní komfort. Lodě jsou vybaveny většinou dvoulůžkovými kajutami, WC a sprchou, prostorným „salonem“ pro společné posezení, kuchyňským koutem s ledničkou a plynovým vařičem. Každá loď má navigační a bezpečnostní vybavení, včetně nafukovacího člunu a GPS navigace. Lodě se půjčují v týdenních turnusech (sobota-sobota), nalodění je v sobotu večer, zpět v maríně je třeba být následující pátek večer.
Kde se kotví?
Pro noční stání se kapitán vždy rozhoduje mezi komfortem, bezpečností a cenou. Většinou zdarma je romantické kotvení v zátoce, za přivázání na bójku zaplatíte cca 800 – 1200 Kč, za noc v maríně se sprchami, napojením na elektriku a vodu i přes 2000 Kč.
Samostatně, nebo s kapitánem?
Pro první samostatnou plavbu v Chorvatsku byste měli mít za sebou minimálně 2-3 týdny plavby pod dozorem zkušeného kapitána. Posádka by měla sestávat z lidí, které dobře znáte a víte, že vám pomůžou s ovládáním lodi a při přístavních manévrech. Výhodou je také plavba ve flotile více lodí, z nichž alespoň jednu vede někdo hodně zkušený. Vyberte si bezpečnou oblast, kterou znáte a nevyplouvejte v nepříznivém počasí.
KAPITÁNSKÝ PRŮKAZ
Máme profesionální a prověřené instruktory námořního jachtingu.
Vyplujte s námi a naučte se opravdovému umění jachtingu!
SEYCHELY
Vyrážíme několikrát ročně a plujeme na elegantním katamaránu.
V případě zájmu nabídneme individuální termín
SAIL&CLIMB
Právě Vám je tato zážitková plavba určena!
A to na jednom z nejhezčích a nejzajímavějších ostrovů Středozemního moře, na Sardinii.
Řecko
Stabilní vítr, pohádkové zátoky s tyrkysově zabarvenou vodou, tradiční bílé kostely s modrými kopulemi, prastaré větrné mlýny a tisíce let stará Archeologická naleziště. To jsou řecké ostrovy.
Dýchne na Vás neopakovatelná atmosféra míst, kde Homér psal své eposy. Navštívíte rodiště bájných antických hrdinů. Česká na Vás skvělá gastronomie, stabilní počasí, bezpočet nádherných ostrovů různých velikostí zasazených do blankytně modrého moře a v neposlední řadě nesmírně přátelští lidé, nízké ceny a výborné víno.
Řecké dějiny jsou důležitou součástí evropských a světových dějin. V klasickém starořeckém období vytvořili Řekové velkou kulturu. Poté následovaly postupně římská vláda nad tehdejším řeckým územím, byzantské období, osmanská nadvláda, období bojů za nezávislost a vznik moderního Řecka.
Helénská republika, jak se Řecku též říká a její oblasti rozhodně stojí za navštívení. Většina turistů a cestovatelů zná tuto destinaci z pevniny a přitom celá Řecká historie psala na moři, na souostroví Jónského a Egejského moře. Nechte na sebe dýchnout tisíce let starou kulturu a staňte se na chvíli námořníky starého řecka. Nechte se Inspirovat a vyplujte s námi do jižních moří starého světa!
Tato oblast, která je ohraničena ze severu ostrovy Othoni, Erikousa, Mathraki a homérským ostrovem Korfu, z jihu pak ostrůvky Paxos a Antipaxos , je charakteristická klidným, teplejším moře než v Chorvatsku, levnými městskými přístavy, zelenými zalesněnými ostrovy, vynikajícím jídlem, vínem a příjemnými lidmi. Je zde málo vybavených marín, ale o to Vás čeká kouzelnější zážitek z nedotčených míst.
Celé Iónské moře získalo jméno od bohyně Ió, kněžny Héry a milenky samotného Dia. Když Héra aféru zjistila, Zeus raději Ió proměnil v bílou krávu. A aby jí Héra zbytek života znepříjemněla ještě víc, poslala na ní obřího ováda. Ió se ponořila do moře, aby se hmyzu zbavila a tak vznikly severní Jónské ostrovy.
Jachtaři z celého světa dostali od řeckých bohů vskutku nádherný dárek. Jsou jimi jižní Jónské ostrovy. Lefkáda, Kefalonie a Zakynthos tvoří bariéru, která chrání moře směrem k pevnině ode všech prudkých větrů a od vln. 80 NM klidné moře s desítkami ostrovů, kde se můžete plavit měsíce a stále je co nového spatřit, vidět a zažít – to je Jižní Ionian.
O nezapomenutelné zážitky se kromě místní přirozené přívětivosti obyvatel postará panoráma kontrastů zalesněných ostrovů s panenskými plážemi, teplého moře, starých městských přístavů a historických památek. Budete plavat s mořskými želvami, potkáte hejna delfínů. Navštívíte Ithaku, rodiště Odyssea a místo líbánek princezny Diany a prince Charlese. Tato oblast je zkrátka skutečným klenotem Středozemního moře.
Nikoli Athény, nýbrž skalnaté ostrůvky rozeseté na jihozápadě v Egejském moři představují opravdovou duši Řecka. Kyklády nabízí inkoustově modrou oblohu, moře ráno zahalené v narůžovělém oparu a večer přikryté krvavými červánky, útesy nad zátočinami lemované sněhobílými domky a kostelíky s modrými kopulemi.
Kyklady jsou doménou zkušených jachtařů a to především v létě, kdy fouká pověstné meltemi. Ve srovnání s Chorvatskem jsou tu větší vzdálenosti mezi ostrovy, téměř žádné mariny, velké vlny a silný vítr. Ale také nepřeberné množství zátok, kde budete kotvit sami, místa turistickým ruchem téměř nedotčená, ostrovy plné antických památek tak, že připomínají archeologické muzeum, pověstná řecká přívětivost a městské přístavy, kde neplatíte nic anebo pouze za vodu a elektřinu.
Teplé moře až do pozdního podzimu v kombinaci se stabilním počasím vytvářejí z této oblasti ideální místo pro podzimní sportovní plavby spojené s koupáním a poznáváním.
- Teplota vzduchu
- Teploty vody
Život na lodi
Dovolenou na plachetnici lze s trochou nadsázky přirovnat k cestování obytným automobilem. Moderní lodě nabízejí v rámci možností překvapivě hodně prostoru a relativní komfort. Lodě jsou vybaveny většinou dvoulůžkovými kajutami, WC a sprchou, prostorným „salonem“ pro společné posezení, kuchyňským koutem s ledničkou a plynovým vařičem. Každá loď má navigační a bezpečnostní vybavení, včetně nafukovacího člunu a GPS navigace. Lodě se půjčují v týdenních turnusech (sobota-sobota), nalodění je v sobotu večer, zpět v maríně je třeba být následující pátek večer.
Sezóna a počasí
Počasí nejjižnějšího státu EU je typicky středomořské, charakteristické horkým a suchým létem a mírnou, obvykle deštivou zimou. Pokud v létě prší, tak převážně během krátkým, maximálně několikahodinových bouřek.
KAPITÁNSKÝ PRŮKAZ
Máme profesionální a prověřené instruktory námořního jachtingu.
Vyplujte s námi a naučte se opravdovému umění jachtingu!
SEYCHELY
Vyrážíme několikrát ročně a plujeme na elegantním katamaránu.
V případě zájmu nabídneme individuální termín
SAIL&CLIMB
Právě Vám je tato zážitková plavba určena!
A to na jednom z nejhezčích a nejzajímavějších ostrovů Středozemního moře, na Sardinii.